Lóža temnoty je triler, ktorý vás prevedie Bratislavou. Kniha je dielom spolupráce Veroniky Boškovej a Kataríny Mayer. Čitateľom približujú hlavné mesto Slovenska zaujímavým spôsobom – cez napínavý príbeh, kde kľúčovú úlohu zohrávajú známe, aj menej známe, lokality Bratislavy. Autorky priznávajú, že ich poteší, ak si ľudia prejdú zákutia, ktoré nájdu v knihe a vyhľadajú, čo je pravda a čo fikcia.

Lóža temnoty je príbehom zo súčasnosti. Študentka filozofie Mia sa pomocou doktoranda Tibora snaží zvládnuť štúdium pred štátnicami. Záhadná pozvánka a zmiznutá študentka narušia ich pokojný akademický život . Spoločnými silami sa snažia vyriešiť tajomnú hádanku…

Vďaka téme slobodomurárstva kniha dostala tajomný, priam temný nádych s historickým podtónom. Hoci tento žáner som asi od puberty nečítala, musím povedať, že som sa po prvej tretine úplne nechala vtiahnuť do pútavého deja.

Zaujímalo ma, ako sa dá písať román vo dvojici, a tak som sa na to opýtala oboch autoriek.

Veronika:
„Kreatívne tvorenie s Katkou bolo pre mňa niečo nové a veľmi obohacujúce. Najviac som si užívala vymýšľanie príbehu a scénosledu, teda toho, čo sa v knihe udeje.

Katarína:
Bola to pre mňa nová skúsenosť. Písať z pohľadu muža bola pre mňa výzva. Vždy, keď som niekde bola, tak som načúvala mužským konverzáciám. Zároveň som čítala viac kníh písaných mužmi. Nechcela som, aby Tibor znel ako ženská predstava muža, ale ako muž. Aj keď on určite nie je nejaký alfa samec, ale predsa len je tak trochu protipól hlavnej hrdinky, Mii. Zaujímavý hlavný hrdina.

Mimochodom – Veronika je aj dievča na obálke knihy. Aké je to byť tvárou svojej knihy?

„Na obálke som sa ocitla zhodou viacerých náhod a je to veľmi zvláštny pocit, vidieť sa na pultoch v kníhkupectve. Vidím tam však nie seba, ale Miu. A som vďačná fotografke Gabike Teplickej, že sa jej podarilo vytvoriť túto neobyčajnú dvojexpozíciu priamo vo fotoaparáte, bez dodatočných úprav v počítači.

Top kniha autoriek:

Katka: Lucinda Riley, séria Sedem sestier.

Veronika: Marisha Pessl – Nočný film

 

Andrea Ágg