Útla prvotina Alexandry Vrábelovej z postredia parížskej Opery Garnier zaujme už napohľad pekným obalom historickej budovy. Tajomstvo opery som zhltla za jeden večer a určite nepatrí k tým, ktoré by ste museli odložiť a prečítať na viackrát. A to nielen z dôvodu nízkeho počtu strán. Tento románik vás totiž nenápadne vtiahne do deja a prinúti vás knihu dočítať až do konca.

O čom kniha je? Mladá študentka architektúry, Emma, sa staví so svojimi spolužiakmi o to, kto strávi noc v nejakej známej budove. Ona si vyberie práve Operu a v jej tajných chodbách spoznáva neznámeho muža v maske. Celý dej sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín, počas ktorých je hrdinka (ne)dobrovoľne zatovrená v slávnej budove so záhadným mužom v maske.

Táto skutočnosť silne pripomína známy príbeh Fantóma opery a samotná autorka priznáva, že stavba Opery ju zaujala najprv kvôli tomu, že sa tam odohrával aj dej jej obľúbeného románu Fantóm Opery. Ale keď si začala študovať pôdorysy, fascinovala ju čoraz viac a viac. Alexandra Operu Garnier skutočne navštívila pred 18 rokmi a prezradila mi, že v rámci prehliadky tejto úchvatnej stavby nakukla aj do „zakázaných miest“ vo vyšších podlažiach, kde objavila v knihe spomínanú skrýšu za zrkadlom.

Alexandra prezradila aj to, že dej novely mal pôvodne končiť inak, ale nakoniec sa rozhodla, že ho nechá otvorený.  A tak vďaka tomuto ťahu sa môžeme tešiť na pokračovanie, ktoré autorka v týchto dňoch píše.
Vášnivá cestovateľka si počas ciest zapisuje zaujímavé poznámky, ktoré sa chystá využiť v pripravovanom románe, kde nájdeme pasáže napríklad zo Španielska. Časť knihy bude venovaná aj práci na polícii. Aj tu čerpá Alexandra z osobného života. Kto by povedal, že krehká kráska pracovala kedysi ako policajtka. Po Stavebnej fakulte si podala prihlášku do Policajného zboru, kde zotrvala 4 roky a splnila si tak svoj ďalší sen.

Nečudo, že akčnosť v jej opisoch je taká uveriteľná, sama hovorí, že je skvelé v knihách využiť aspoň nejaké základy z praxe – napríklad znalosť o tom, ako sa narába so zbraňou. V pripranovanom románe teda o napätie opäť nebude núdza.

Ešte viac, ako nezvyčajná profesia ma prekvapilo to, že Alexandra je štvornásobná mamička! Perfektne upravená, štíhla a dokonale zladená – človek by skôr uveril, že vyskočila z titulky módneho časopisu ako to, že doma ju čaká štvorlístok ratolestí, ktoré si vyžadujú maminu pozornosť a opateru. Tajomstvo jej pestovaného vzhľadu tkvie v tom, že Alexandra je aj módna štylistka a redaktorka portálu Akčné ženy, a teda triky a tipy, ako zvládnuť všetko za pochodu, akčne a pritom ešte aj dobre vyzerať je jednoducho jej náplňou. Väčšinou teda píše až večer, keď deti spia. To je typický postup mnohých mám – autoriek. Spoločné máme obe pri písaní aj to, že nás rušia akékoľvek zvuky, a teda ani hudba či v pozadí pustená telka neprichádza do úvahy, a preto útočisko pri tvorbe nachádzame za zatvorenými dverami spálne.  Ďalšou spoločnou črtou sú naši manželia – ani jej muž celú jej knihu ešte nečítal, iba nejaké úseky a Alexandra mu ich predkadá na prečítanie najmä vtedy, keď chce zistiť jeho názor, či to v knihe vyznieva reálne.

Novelu videla ako prvá jej editorka Soňa Borušovičová, ktorej ho dala na posúdenie, či stojí za vydanie. Pred ňou nemala odvahu niekomu svoje dielko ukázať. Pozitívna spätná väzba editorky ju posmelila, a tak aj vďaka Startlabu, cez ktorý získala financie na tlač, kniha stihla vyjsť tesne na vianočný trh 2020.

Knižná srdcovka:  Tieň vetra /Carlos Ruiz Zafón

                                                                                                                                          Autorka Alexandra Vrábelová