Na narodeniny som dostala úžasnú knihu, ktorú som už dlhšie „okukávala“ a počúvala som podcasty od jej autorky Ivety Henzelyovej. Nadšená bylinkárka vyštudovala slovenský jazyk a prešla si viaceré povolania, dokonca pôsobila istý čas aj v parlamente ako poslankyňa. Po tejto skúsenosti sa už nevrátila do bežného zamestnania a založila Bylinkovú školu Matky Zeme. Odvtedy učí o tajomstvách prírody a o rastlinách.
Masívna kniha je krásne graficky a obrazovo spracovaná. Hoci som si s mojimi šiestimi bylinkami v záhrade myslela, aká som ja bylinkárka, táto kniha mi otvorila oči, že som niekde na začiatku a podnietila ma ísť do hĺbky.

V prvej časti autorka radí, ako vôbec s bylinkárčením začať, ako spoznávať rastlinky a čo je tradičné liečiteľstvo. Začiatočníkom pomôže abecedu bylinkára, kde sa dozvieme, ako rastlinky zbierať, sušiť a skladovať, ale aj základné druhy prírodnej liečby. Druhá časť je venovaná Čínskej medicíne. Rozoberá jednotlivé orgány, ich choroby a následne ponúka paletu možností, ako si bylinkami pomôcť. Ako to už býva, ani bylinky nie sú čarovné, ak nepochopíme, z čoho pramení zdravotný problém. Po prečítaní podnetných riadkov súvisiacich s vašim postihom sa iste v mnohých vetách nájdete a naisto budete mať chuť spraviť niečo pre zlepšenie stavu.

Kniha je hrubá, a tak som sa dostala ešte len k zlomku jej obsahu, no už teraz ju pokojne môžem odporúčať, pretože je v nej niečo, čo v týchto časoch každý z nás pociťuje – potrebu vrátiť sa ku koreňom, nájsť cestu k prírode a jednoduchosti, otvoriť oči, čo všetko rastie hneď za plotom, na lúke, alebo aj vo vlastnej záhrade. Aj vďaka tejto knihe o krôčik pochopiť, kto vlastne som a čo chcem.

 

Poprosila som Ivetku Henzelyovú o rozhovor:

Veľká, voňavá, obrázková Bylinková škola je pastvou pre oči i dušu. Rastlinami sa zaoberáte od malička. Kto Vás k tomu viedol a kde ste získali všetky vedomosti o bylinkách?

Od malička som žila medzi bylinkami. V našej rodine bolo bežné počas leta zbierať všetko, čo rástlo okolo nás. Prázdniny som trávila v Slovenskom raji, v skutočnom raji liečivých rastlín. O bylinkách som sa učila už na základnej škole, ale nebolo veľa kníh, ktoré sa zaoberali liečivými účinkami rastlín. Zbierala som všetky články, publikácie, skriptá o botanike, fytoterapii, o pestovaní a využívaní liečivých rastlín. Dodnes sa stále učím, príroda je nekonečná kniha, v ktorej sa dá čítať.

 

Prečo prišla táto kniha až teraz? Súvisí jej načasovanie s faktom, že ľudia od začiatku pandémie oveľa viac oceňujú prírodu a opäť k nej nachádzajú cestu?

Neplánovala som termín vydania knihy, prišiel sám, presne vtedy, keď to bolo najvhodnejšie. Je pravda, že kniha vyšla v dobe, kedy ľudia hľadajú cestu k bylinkám, hľadajú knihu, ktorá by poskytla základné informácie a orientáciu v liečivých rastlinách, postupoch ich spracovania a využitia. Na trhu je veľa kníh o bylinkách, ale takáto komplexná kniha, ktorá prináša aj vedomosti o aplikácii bylín podľa čínskej medicíny, je na našom trhu prvá.

Bylinkár je tak trochu alchymista. Experimentujete s bylinkami? Ruku na srdce – nelákalo vás „vynájsť“ napríklad tinktúru na koronavírus, či iné svetové neduhy?

Práca s rastlinami, alebo lepšie povedané – život s rastlinami – je naozajstnou alchýmiou. Skutočný bylinkár ovláda univerzálne duchovné zákony, rozumie prírode i človeku. Vie, že neexistuje jeden liek na chorobu, pretože sa nelieči choroba, ale človek. Preto mi nikdy nenapadlo vynájsť nejaký čarovný liek. Miešam vlastné čajové zmesi pre jednotlivých ľudí, varím bylinkové masti a oleje, robím likéry, vína, bylinkové pivá. Skúšam stále niečo nové.

Ktorá je podľa Vás top najúčinnejšia bylinka? Prípadne, ktorá je Vaša obľúbená?

Odpradávna bylinkári označovali jednu rastlinu za kráľovskú, za univerzálnu liečivú rastlinu. Je to konopa siata. Mojou obľúbenou rastlinou je púpava, ľubovník, levanduľa. Púpava je nenáročná, skromná, ale naučí nás neuveriteľnej flexibilite, odhodlaniu začať znova, pomôže pri nerozhodnosti a pasivite. Ľubovník upokojuje utrápené srdce, pohladí dušu i telo. Levanduľa nás svojou vôňou spája s našim vnútrom, prejasňuje myseľ, prináša pokoj a harmóniu.

Niekto ako ja pestuje 5 byliniek a už si myslí, že je bylinkár. Čo by každý pravý bylinkár mal vedieť?

Bylinkár je ten, kto hoci aj s piatimi rastlinami dokáže pomôcť pri zdravotných problémoch. Nejde o množstvo vedomostí, ale o ich uplatnenie v praxi. Indiánski šamani dokážu liečiť len s jednou bylinou všetky psychické i fyzické ochorenia.

Založili ste Bylinkovú školu Matky Zeme. Pre koho je určená, ako sa do nej dostať a čo sa v nej môžeme naučiť?

Bylinková škola Matky Zeme je určená všetkým, ktorí sa chcú naučiť poznávať a používať liečivé rastliny, pre začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí už majú skúsenosti s fytoterapiou. Ponúkame množstvo kurzov, na ktorých študenti prejdú od základnej abecedy bylinkára až po astrológiu, preberáme čínsku medicínu, rôzne druhy prírodnej medicíny – liečbu púčikmi rastlín, aromaterapiu, liečbu hlinou ai. Kurzy sú vždy praktické, na každom sa naučia študenti niečo nové vyrábať, alebo sa zoznámia s nejakou novou metódou liečenia rastlinami.

Každý autor odovzdáva čitateľovi kus zo seba. Čo pre Vás táto kniha znamená? Čo ste ňou chceli odovzdať svetu?

Moja prvá kniha je pozvánkou do čarovného zeleného sveta, do sveta farieb, vôní a vibrácií. Chcem ňou nadchnúť ľudí pre liečivé bylinky, ukázať im krásu a silu prírody. Naučiť ich, že zdravie má každý vo svojich rukách a príroda ponúka všetko, čo potrebujeme na prevenciu, alebo liečbu nášho tela i duše.

Ďakujem za odpovede.
Andrea Ágg