Som skvelé dieťa

– alebo 7 pilierov detského sebavedomia. Tak sa volá nová knižka od Slovenky žijúcej v Belgicku. Michaela Ray vyštudovala neuro-lingvistické programovanie na NLP Univerzite v Kalifornii a vďaka tomu si spracovala podvedomé bloky a zvýšila svoje sebavedomie. Pracovala ako NLP koučka a všimla si, že pôvod mnohých problémov si prinášame z detstva. Napísala preto knihu, ktorá vďaka vnímavému čítaniu rodiča a následným otvorením tém dieťa nadobúda pocit bezbečia a zdravého sebavedomia.  Rozprávka o zajačikoch, ktorí očakávajú prírastok a jeho následné dobrodružstvá okamžite dieťa uvedú do stredu pozornosti, kde sa stáva hlavným hrdinom ono. Autorka ponúka „Námety pre rodičov“, ako rozšíriť danú tému. Každá kapitola končí afirmáciou, ktorá uľahčí dieťaťu stotožiť sa s poziťívnym presvedčením o sebe.

Kniha je určená deťom do 8 rokov, takže s mojou sedemročnou Dorotkou sme to krásne stihli. Keďže sa usadila k nám od začiatku aj desaťročná Ninka, obe počúvali od začiatku až do konca so zatajeným dychom.

 

Témy, ktoré ich upútali, tvoria zároveň 7 pilierov zdravého sebavedomia dieťaťa:

 

1. Presvedčenie, že som chcené dieťa
2. Presvedčenie, že sem patrím
3. Istota, že ma ľúbia a že som hoden lásky
4. Istota bezpečia
5. Vedomie rovnocennosti
6. Vedomie výnimočnosti
7. Vlastná hodnota a sebadôvera

Mňa zaujala kapitola o talentoch, pretože práve hľadanie vlastného talentu je hlavným námetom môjho už dlhšie rozpracovaného románu pre deti vo veku okolo 10 rokov. Tu veľmi milým spôsobom autorka uchopila tému výnimočnosťi cez príbeh:

„Žabky, ako zistím, či aj ja mám nejaký talent?“
„Porozmýšľaj, čo ti ide ľahko a čo rád robíš,“ poradila Zajkovi žabka.

Hoci táto knižka je určená deťom do 8 rokov, musím povedať, že aj Ninku obohatila, a hoci má už desať, prečítali sme knihu na jeden dúšok. Toto iste nebol správy postoj, keďže sedem náročných tém by bolo ideálne čítať menším deťom minimálne sedem, možno aj po sebe nasledujúcich dní. No baby boli také nažhavené, že chceli ešte a ešte ďalšiu kapitolu, až sme prišli nakoniec. Zaujali ich milé ilustrácie zajkov, žabiek a prírody. Niektoré boli priam magické a tajuplné. Z každej z nich srší veľa lásky a nehy. Viaceré námety pre rodičov sme prešli „letom svetom“, pretože moje baby už dôverne poznajú napríklad moje pekné spomienky z obdobia tehotenstva, o ktorých sa podľa knihy môže rodič s deťmi rozrozprávať, a keď som začala, okamžite ma stopli, že toto už poznajú naspamäť. Zaujali ich však ilustrácie a možno aj spôsob, akým som im knihu čítala. Pútavo, zreteľne a so záujmom som im pri čítaní aj po ňom dávala najavo, čo už dávno vedia: že sú obe milované, jedinečné a ďakujem autorke za možnosť pripomenúť im, že hoci sú dve a sú rozdielne, no sú si rovnocenné. Ako Michaela Ray v knihe, aj ja som ich uistila, že „v srdiečku máme veľa miesta pre lásku a zmestí sa nám tam veľa blízkych.“ Na záver obidve spontánne ohodnotili knihu na 5 z 5 hviezdičiek:)

Autorku Michaelu Ray som poprosila o rozhovor

Michaela Ray s dcérkou
Michaela Ray s dcérko

Povedz nám niečo o svojom živote. Ako si sa dostala zo Slovenska až do Belgicka?

Keď som sa pred 7 rokmi presťahovala do Belgicka, moja mama povedala: „konečne si už bližšie“. Predtým som totiž žila 5 rokov v USA. V rámci práce v nadnárodnej spoločnosti som sa dostala do Belgicka. Medzitým sa veľa zmenilo, prišla láska, odišla robota, prišlo dieťa a ja som neplánovane našla nový domov v krajine čokolády.

Z iného štátu riadiť vydanie knihy na Slovensku musí byť fuška. Ako sa ti to podarilo?

Nebolo jednoduché zorientovať sa, ako sa vydáva kniha na diaľku. Hľadala som na internete a šťastím som natrafila na Polygrafické centrum v Bratislave. Nasmerovali ma na správnu cestu. Telefonovala som pani Melichovej s malou dušou, že chcem vydať detskú knihu ale neviem ako na to. Obávala som sa, že ma sfúkne, že čo si vôbec myslím, aby som bez skúsenosti niečo išla vydávať. Ale ona ma láskavo vypočula a poradila mi, za čo som jej dodnes vďačná. Neskôr ma pozvala na inšpiratívne raňajky, kde som sa zoznámila s literárnou dulou Soňou Borušovičovou. Soňa ma neskôr viedla ako knihu správne napísať. Na jej workshope som sa dozvedela o skupine Čo dokáže mama a o magazíne Akčne ženy. Začala som sa tam zapájať a zoznámila som sa s viacerými autorkami. Jednou z nich bola Katka Brňáková. Neskôr vysvitlo, že vlastní vydavateľstvo TOP1 knihy s.r.o. a je otvorená spolupráci. Nečakane som dostala odpoveď na všetky otázky: ako vydať knihu, kto mi pomôže s jej uvedením na trh a zároveň kto vyrieši praktické veci, ako posielanie kníh. Hoci ma niektorí odhovárali od vydavateľstva, nemenila by som. Katka ma férový prístup. Teší ma, že robíme spolu nielen obchod, ale predovšetkým súladíme v našom životnom poslaní – tvoríme spolu lepší svet.

V krátkom čase sa kniha rozchytala a teraz sa predáva už jej druhé vydanie. V čom vidíš jej úspech?

Myslím, že knižka prišla v dobe, keď je záujem podporiť deti v tom, aby boli šťastné a aby sa cítili ľúbené. Na trhu je síce niekoľko titulov, ktoré riešia podobné témy, každý autor sa však sústredí na iný aspekt. Je to prvá kniha na Slovensku, ktorá rieši na čom je postavené zdravé detské sebavedomie, z pohľadu NLP. Ľudia často hovoria „potrebujem viac sebavedomia“ ale nevedia kde majú pozbierať stavebné tehličky sebavedomia. Mala som to šťastie, že pri mojej práci ako NLP koučka som odpozorovala z čoho je poskladané sebavedomie a čím sa naopak ničí. Okrem toho, že rada pracujem s ľuďmi, som aj analytický typ. V ľudských zážitkoch a presvedčeniach pozorujem systematické štruktúry, ktoré ďalej skúmam, kým mi z toho nevznikne ucelený obraz. Myslím, že unikát tejto knihy je v tom, že sumarizuje zložitú psychologickú otázku do jednoduchej podstaty a hravou formou ju prináša rodičom aj deťom.

Úspech knihy vidím aj v praktickej príprave uvedenia na trh. Ani najkvalitnejšia kniha sa nepredáva, pokiaľ ľudia o nej nevedia. Tu má veľkú zásluhu práve vydavateľstvo TOP1 knihy. Vďaka našej spolupráci som sa mohla plne venovať napríklad komunikácii s prvými testovacími čitateľmi, zatiaľ čo Katka riešila veci okolo vydania a predaja. Zobrala knihu za svoju a s láskou sa o ňu starala. Uvedenie na trh je intenzívne obdobie, na jedného človeka je to veľa. Ak sa však nájdu ľudia, ktorí k sebe pasujú, potom spolupráca autor + vydavateľ, môže priniesť efekt kde 1+1=3.  V neposlednom rade k úspechu knihy pomohli mnohí ľudia, ktorí ju podporili recenziou, objednávkou alebo odporučením. Som vďačná všetkým, ktorí sa pridali k môjmu poslaniu, aby malo čo najviac deti šťastné detstvo a mohli si vybudovať silné základy do života.

Ešte prosím objasni, čo je NLP?

NLP  je vedecká metóda, pomocou ktorej sa dajú zistiť hlboko ukryté presvedčenia v podvedomí, následne sa transformujú a nové efektívnejšie programy myslenia sa integrujú späť do podvedomia. Vďaka zmene v podvedomí človek dokáže zmeniť svoje prežívanie a správanie, ktoré sa mu dovtedy pomocou logiky a pevnej vôle nedarilo zmeniť.

Sympatické je, že knihu začínaš krátkym vlastným príbehom, kde opisuješ, že si si v detstve myslela, že ťa nikto nemá rád a nikomu na tebe nezáleží. Dokonca si premýšľala o tom, že asi nie si dieťa svojich rodičov, a preto nie si pre nich dosť dobrá. Ak máš chuť, porozprávaj nám o tom viac. Kde robia podľa teba rodičia chybu?

Táto otázky by mohla byť na celú ďalšiu knihu, ale v stručnosti poviem, že každý zo siedmich pilierov v knihe je doplnok k tomu, kde rodičia mojich klientiek spravili nechtiac chybu. V knihe som to otočila z pozitívnej strany. Uvediem jeden príklad. Prvá kapitola je o tom, že dieťa sa cíti vítané a chcené. Realita bola napríklad, že mama dávala dcére za vinu, že sa vôbec narodila, pretože sa kvôli nej musela príliš obetovať. Dcéra si z toho odniesla pocit viny, že vôbec existuje a teda si nič dobré nezaslúži. Toto presvedčenie jej následne spôsobovalo problémy vo vzťahoch aj v práci.

Si mamou ročnej dcérky, no máš – ako vravíš aj 3 bonusové deti. Potrebujú aj tieto cítiť od škaredo povedané „macochy“ slová uistenia, alebo je to výhradne vec biologickej mamy?

Tak ako oni sú pre mňa bonusové deti, ja som pre nich bonusová mama. Ozajstná mama je samozrejme najdôležitejšia. Ja im prinášam bonusy v tom, že ich naučím niečo nové, že ich ocením za to čo sa im podarilo, alebo za to že niečo dobré spravili, že si s nimi niekedy večer sadnem v posteli a porozprávam alebo ich naučím nejaké finty z NLP. Trávime spolu každý druhý týždeň, takže je dôležité ako sa tu cítia a ako spolu vychádzame. Niekedy sa mi moja snaha vráti v nečakaných situáciách. Ako napríklad na deň matiek sedemročná Alexis pomohla mojej malej nachystať mi obrázok. Milo ma prekvapilo, že myslela aj na mňa popri tom, čo chystala darček pre svoju vlastnú mamu.

Som skvelé dieťa nie je tvoja prvotina. Prezraď, o čom sú tvoje predošlé knižky a na čom práve pracuješ?

Moja prvá knižka Dobré dievčatá versus sebecké princezné je príbeh mojej premeny na sebavedomú ženu. Je v angličtine, zatiaľ nie je celkom dopracovaná. Druhá kniha Mindful diva dating je príručka ako si do života pritiahnuť správneho muža. Sú v nej praktické rady pre slobodné alebo rozvedené ženy, ktoré majú záujem nájsť si vzťah, ktorý ich bude napĺňať. Kniha je v angličtine, k dispozícii ako e-book. Obe sú založené na NLP princípoch. V budúcnosti plánujem ich preklad do slovenčiny. Zo zákulisia prezradím, že vydavateľstvo pripravuje preklad knižky Som skvelé dieťa do maďarčiny s odhadovaným termínom vydania na jeseň 2021. Neskôr plánujem aj preklad do angličtiny a flámčiny. Všetko postupne. 🙂 Najprv rodina a potom práca.

Ďakujem za rozhovor a želám veľa úspechov v ďalších projektoch!

Andrea Ágg