Prečo si tu?
Bojíš sa smrti?
Vedieš naplnený život?

Myslela som, že keď si prečítam tieto tri otázky napísané na jedálnom lístku Streleckeho Kaviarne už tretíkrát /Kaviareň na konci sveta, Návrat do kaviarne na konci sveta/ už ma nebude mať kniha z tejto kaviarňovej série čím prekvapiť. A zasa sa to Streleckemu podarilo! Na konci knihy som rumázgala jedna radosť!

Bola to láska na prvý pohľad! Séria troch útlych kníh zaujme farebným zaujímavým obrázkom kaviarne, výjavy z ktorej sa potom nachádzajú aj vo vnútri knihy. Páči sa mi, že kým v jednotke je hlavný hrdina mladý muž, v dvojke o desať rokov starší, v trojke ide o muža v zrelom veku 50, a teda – vždy je čo riešiť.  John – to je aj meno hlavného hrdinu /podobnosť s menom autora čislo (ne)náhodná/ si uvedomuje, že už nie je najmladší a pomaličky mu ubúdajú sily.

„Predstava, že už nikdy nebudeš dvadsiatnik, býva krutá.“
– Hral si dobre svoju rolu John?
„Áno, prehovoril som. Žil som naplno.“
Mike zdvihol zrak z lístka na mňa. „Čo si zažil a čo si sa naučil, to ti už nik nevezme. Nastal čas zahrať si novú rolu. Ak sa chceš pustiť do ďalšej dobrodružnej kapitoly, musíš najprv uzavrieť predošlú.“

Krásne myšlienky hodné zapamätania. Jednoduchosť, zároveň tajomnosť, to je pre mňa nový Coelho – John Strelecky. Hoci sa možno témy s predchádzajúcimi knihami opakujú a prelínajú, vždy ma dokáže dojať, zaujať a fascinovať.

„Ľudia sa neboja smrti. Boja sa predstavy, že ich život sa chýli ku koncu a oni ho nežili naplno.“
Prikývol som.
„Nuž a ty si žil naplno. Precestoval si svet, plával si s korytnačkami, absolvoval veľkolepé výstupy, kochal sa starovekými ruinami…“
„Tak prečo mám na lístkú tú istú otázku?“ nechápal som.
„Otázka je síce rovnaká, ale čelíš jej v inej životnej fáze.

Aj táto tretia kniha s podtitulom Náročné stretnutie so svojím vnútrom má svoje neopakovateľné čaro. Už sa teším na Streleckeho Veľkú životnú päťku, ktorá nedávno vyšla v slovenčine.

Andrea Ágg