Spomínam si, že keď sme sa pred 7 rokmi presťahovali do nového mesta, mojou túžbou bolo zvládnuť autom trasu DOM – TESCO:) Aby som mohla nakúpiť a nečakať s tým na muža. Malá mala sedem mesiacov a druhá začala chodiť do vzdialenejšej škôlky, takže používať auto bolo naozaj nevyhnutnosťou. Musela som prekonať svoj strach a pustiť sa do toho. Postupne, pomaličky. Malé denné víťazstvá! Dnes sa dá povedať, že aktívne šoférujem a určité cesty si doslova vychutnávam! Napriek tomu ma zaujal názov knihy, pretože niečo v tejto téme ešte stále vo mne nie je OK. Bojím sa šoférovania v Bratislave, na miesta, ktoré nepoznám radšej nechodím a jazdím po tých istých cestičkách. Diaľnica je tiež na zozname mojich strachov a o pripájacích pruhoch nehovoriac! Tak čo s tým? Skúsim knihu, ktorá sa mi (akože náhodou) dostala pod ruku. Knihy si vás vraj vždy nájdu v pravý čas! 


Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania?

Andrea Závodská – autorka  tiež bojovala roky so strachom zo šoférovania. To, ako ho napokon prekonala, ju motivovalo pomôcť svojím príkladom aj iným – väčšinou ženám.
Na úvod dáva na vyplnenie mini formulár so 4 otázkami, a tak si na ne odpoviem hneď.

 1. Čo si myslíš o šoférovaní?
  Podľa mňa je sexy, keď žena šoféruje:) Ale ten najväčší benefit je samozrejme oveľa hlbší:) –  šoférovanie uľahčuje život mne aj rodine. Pomáha pri nákupoch, môžeme vyraziť na výlet, vybaviť všetko v oveľa kratšom čase… Výhod je veľa.
 2. Chcem šoférovať?
  Áno!
 3. Čo mi bráni v tom, aby som šoférovať začala?
  Už šoférujem, ale mám bloky z neznámych trás, diaľnic, električiek a ruchu veľkomesta.
 4. Keď svoj strach prekonám, čo mi šoférovanie prinesie, ako mi zmeni/zlepší život?
  Určite budem samostatnejšia a poskočilo by moje sebavedomie:)

Andrea Závodská zistila, že nie je sama, ale tak ako aj ja, aj mnohé ďalšie ženy majú podobné obavy. Kniha však nie je len o tomto probléme. Pes je zakopaný niekde inde – celé je to v našej hlave.

„Každá jedna z nás môže mať krajší život, ak tieto svoje zbytočné obavy a strachy hodí za hlavu. Nehovorte o sebe v zlom. Neverte ľuďom, ktorí vám povedia, že niečo nedokážete. Všetko vždy závisí od vášho rozhodnutia,“ hovorí Andrea. Treba zmeniť svoje nastavenia v hlave. Aj preto založila podpornú skupinu na FB s názvom Tvoríme si šťastný život. Tam sa zdieľajú ľudia nielen o svojich strachoch, ale aj o tých malých víťazstvách, keď sa podarí zaparkovať, vycúvať, alebo ísť do iného mesta autom. Radia si a navzájom sa podporujú. Už teraz mi napadá hneď aspoň päť žien v mojom okolí, ktoré nechcú kvôli svojim strachom šoférovať, alebo sú ešte len na začiatku. Určite ocenia túto knihu.

Autorka pozitívnym štýlom písania navodí optimistickú a príjemnú atmosféru. Prevedie čitateľa cez svoj príbeh hlbšie do problematiky a dáva veľa dobrých tipov, ako napríklad – prečo si nedávať na auto nálepku pre začiatočníkov tzv. Z-tko, ako pracovať so strachom a prečo sa oplatí urobiť ten krok do neznáma a veľa ďalšieho. Kniha nie je len o šoférovaní. Je to motivačná literatúra pre každého, kto sa rozhodne vyjsť zo svojej komfortnej zóny a chce veci meniť k lepšiemu. Napríklad aj tým, že začne aktívne a hlavne bez predsudkov a strachu šoférovať.
Tak ja to teda skúsim!

Z autorkinho pera vyšla minulý rok aj kniha s názvom Stratení v živote a v strachu. Recenziu si môžete prečítať už čoskoro.

Poprosila som Andreu o krátky rozhovor:

Andrea Závodská
Pochádzam z malej dedinky kúsok od Myjavy. Po maturite som sa presťahovala do Bratislavy. Mám dve deti. Milujem písane a cez moje knihy pomáham väčšinou ženám s ich strachmi a obavami a podobne. Vlastne to, čo som sama v živote riešila ja a čo ma trápilo.

Pýtajú si od teba rady väčšinou ženy?
Na mojej stránke je 893 ľudí, ktorí ju sledujú. Sú to ženy, sem tam ojedinele muž. Teším sa vždy, keď mi niekto napíše, že sa mu podarilo začať jazdiť. Je to úžasný pocit, že som niekomu pomohla. To, ako sa ženám darí, si píšeme v uzavretej skupine, alebo mi píšu do správy.

 

Ďakujem pekne za rozhovor.
Andrea Ágg