Výrazná žltá obálka zaujme už napohľad oči zvedavého čitateľa. S Adelkou sme si naše knižky vymenili a trošku som sa obávala, či už nie je pre mňa táto príručka o výchove a materstve neaktuálna. Kniha odpovedá na otázky rodičov detí vo veku od 2 do 8 rokov, a tak aspoň pri mladšej to ešte stíham.

Autorkami knihy sú dve ženy – Adela Jasenovcová a jej mama. Mama a dcéra – dosť netradičná kombinácia, no už v úvode si ma dámy získali:

„Matka a dieťa sú dve bytosti a vlastne jedna spoločná. Sája ich puto, malá šnúrka od začiatku až po koniec. Ani smrť ju nepretrhne, ani narodenie súrodencov, potomkov, generácií. Také je puto silné a pevné. Od začiatku až po koniec….“

Kniha je rohovorom matky a dcéry, pričom mama je pedagogička so štyridsaťročnými skúsenosťami, ktorá „vychovala“ 1200 detí. Dcéra jej kladie otázky o výchove veľmi prirodzene, a tak má čitateľ naozaj predstavu, že je s nimi niekde na kávičke.

Ako naučiť dieťa zvládať svoje emócie? Čo sa môže stať, ak dieťa potláča hnev? Čo je vlastne krivda? Čo si myslíš o jasličkách? Aké sú pre a proti? Na mnohé otázky, s ktorými bojujú mamky odpovedá mama dcére veľmi otvorene a s láskou. Tú je cítiť medzi nimi naozaj z každej vety. Vždy tomu tak ale nebolo, ako vraví Adelka. Je to proces, ktorý sa rokmi vyvíja.

Kniha je vhodná nielen do škôlok pre pedagógov, ale aj pre nás, mamičky, ktoré sa vždy ešte môžeme niečo podučiť, ako tie naše ratolesti vychovávať tak, aby z nich raz vyrástli dobrí  ľudia. Lebo, priznajme si – to je to najviac.

Andrea Ágg