K tejto knihe napíšem trošku dlhší úvod – napohľad od veci, ale verte, že všetko napokon zapadne:)

Dávnejšie som robila súťaž o moju básnickú zbierku Muselo to prísť. Nechala som dcéru Ninku, nech vylosuje výhrecu a tou sa stala Vladimíra. Ako sa neskôr ukázalo, Vlaďka je mladá žena na vozíku, a tak jej nemôžem zazlievať, že si najprv myslela, že som vybrala z dôvodu akejsi ľúdosti práve ju. Nevybrala. Vybrala ju náhodne ruka mojej dcéry. A ako to už býva, kniha si nájde toho správneho majiteľa.

Zistili sme s Vlaďkou veľa spoločného. Narodili sme sa obe 29.apríla – len ja o pár rokov skôr. Obe píšeme básne a Vlaďka mi poslala mailom aj kalendár s básňami, ktoré napísala ona a ilustrovali ho hendikepovaní ľudia. Toľko lásky v nich bolo! Cítila som, že som našla spriaznenú dušu.

Na narodeniny mi prišla zásielka. Pomaličky som si prezrela obsah – bola to kniha.  Nikdy sa nevzdávaj. Názov ma úplne dostal, no skutočné dojatie prišlo až s venovaním. Písmenká boli roztancované a až vtedy som si uvedomila, koľko námahy muselo stáť pisateľku tohto venovania, kým ho napísala.


Boli to rušné dni a knihu som odložila na neskôr. A potom, v jeden večer, keď sa manžel necítil dobre, začala som mu z nej nahlas čítať. Kniha obsahuje 15 povzbudzujúcich kapitol zo života, ako napr. Poznaj sám seba, Zo života slávnych, Každodenné dobrodružstvo, Dobrá rada nad zlato, Na čom záleží, S úsmevom, Zázračná príroda, Zdravie je bohatstvo, Nie si sám, Pozri sa hore a ďalšie. Náhodne som otvárala strany a čítala krátke príbehy tam, kde mi padol zrak. Každý jeden niesol nádherné posolstvo a akoby sa prihováral do duše práve nám.

Neviem, či moje ďakujem bolo dostatočné a či vyjadrilo to, čo som cítila. Verím, že aspoň táto recenzia je malým poďakovaním za niečo, čo sa len tak dnes už nenosí. Že vám niekto oplatí knihu knihou, že na Vás niekto myslí na narodeniny a pošle vám darček z diaľky, že si niekto ešte nájde čas pre druhého.
Verím, že aj mňa si táto kniha našla. Výber je dokonalý a ja ju odporúčam každému! Lebo niekedy stačí naozaj tak málo – povzbudenie, či pohľad na veci z iného uhla. A práve to táto kniha ponúka.

Ďakujem ti zo srdca Vlaďka!

Andrea Ágg