Na dovolenku si vyberám vždy len pozitívne knihy. Viem, že či chcem, alebo nie, danú dovolenku si budem neskôr spájať s knihou, ktorú som počas nej čítala. Raz tomu tak bolo pri fajn dovolenke, no s ponurou knihou v ruke – a tá dovolenka s odstupom času – čuduj sa svete, má akúsi horkú príchuť. A tak som si na vytúženú dovolenku do malej chorvátskej dedinky Vrsi pribalila už napohľad optimistickú knihu SKOK DO ŽIVOTA.

 

Katka Brňáková týmto voľným pokračovaním knihy „Na živote je krásne aj to“ opäť ponúka krátke príbehy zo svojho života, ktoré publikovala tentoraz v „koronovom“ období. Cyklámenové lodičky, ktoré krášlia titulku knihy, sú aj autorkiným symbolom splnených detských prianí, keď kráčame za hlasom nášho srdca a všímame si detaily života.

Príjemné čítanie pri šume mora v tieni palmového slnečníka spôsobilo, že som knihu s príbehmi, pri ktorých si môžem doplniť, čo je krásne na mojom živote, zhltla za jedno popoludnie. Aj dcérka Ninka zhltla svoju knihu za jeden deň a smutne na mňa pozrela, že do konca dovolenky zostáva ešte 5 dní a ona už nemá čo čítať. Ponúkla som jej túto svoju práve dočítanú knihu s odporučením, že by sa jej mohla tiež páčiť a možno v nej nájde to, čo práve potrebuje.

 

Z mora som pozorovala postavičku na lehátku, ako obracia stranu za stranou. Keď sme navečer balili veci, nadšene mi oznámila, že ju už skoro celú prečítala. Bavila ju vraj aj preto, že obsahuje krátke kapitoly, ktoré sú zaujímavé. Čím? Predsa príbehmi, ktoré sú blízke každému, pretože sa odohrávali cez pandémiu. Povzbudzujúce, motivačné, doplnené o pekné fotografie. A takých kníh nikdy nie je dosť!
Myslím, že hoci je kniha primárne určená dospelému čitateľovi, aj moja desaťročná dcéra pochopila, že vždy je z čoho sa tešiť a v každom čase má byť človek za čo vďačný.

Ďakujem Katka, že robíš svet aj vďaka svojim knihám krajším miestom!

 

 

Andrea Ágg