Domov slávnych spisovateľov (a ich múz) napísala Terri-Lynne Defino a veľmi som sa tešila, čo ma v tajomne znejúcej knihe čaká.

Fiktívny hrdina Alfonse Carducci bol milovník života, žien i mužov, záletník, no najmä spisovateľ. Z jeho predchádzajúceho života slávneho spisovateľa mu veľa nezostalo. Dostáva sa do domova, kde prišli dožiť mnohí slávni spisovatelia. O literárnu smotánku sa starjú zdravotníci, ktorí na pozadí pracovných povinností vedú svoje pomotané životy.
Mladá ošetrovateľka Cecibel poznačená autonehodou, ktorá jej znetvorila tvár sa tu stretáva so svojím obľúbeným spisovateľom Alfonsom. Ten už má dni zrátané a snáď viac, ako to, že z neho postupne vyprchával život ho tvrápi vyprchanie inšpirácie. Nedokáže napísať ani riadok. Vďaka „krásnemu netvorovi“ opäť nachádza chuť písať. Pridávajú sa postupne k nemu ďalší spisovatelia, a tak vzniká príbeh v príbehu.

Chvíľu mi trvalo, kým som sa dostala do štýlu písania a do deja. Miestami som váhala, či knihu nedočítať a načas som ju aj odložila. Keď som sa k nej opäť vrátila, dej nabral spád, a tak hoci trochu bizarnú knihu som napokon dočítala. Veď z každej knihy sa dá zobrať si niečo do svojho života. Napríklad aj to, že sláva – poľná tráva.

Slávny Caraducci nám na smrteľnej posteli luxusného penziónu dáva s predstihom šancu utriediť si priority. Jeho prežité poznanie môže pomôcť predísť našim omylom, kým je ešte čas. Napriek blížiacej sa smrti ovplyvňuje život Cecibel, ktorá hltá každý riadok posledného diela, ktoré je zároveň prvým spoločným dielom viacerých spisovateľov.

V knihe je vykreslených veľa osudov zvláštnych ľudí, všetci však túžia po tom istom.
Kniha o láske, odpustení a o vášni, ktorá sa môže rozhorieť v každom veku, stačí len správny impulz.

 

Andrea Ágg