Prežiť život naplno aj navzdory hrôzam holokaustu

Najšťastnejší človek na zemi je kniha, ktorú nepustíte z ruky, kým ju nedočítate. A tak som včera skončila o pol druhej ráno. Nedalo sa inak. Príbeh Eddieho Jaku, ktorý zomrel len nedávno potom, ako vyšla jeho kniha, ma úplne pohltil. Vo veku neuveriteľných 101 rokov zomrel 12.októbra 2021. Našťastie posolstvo pre ďalšie generácie stihol odovzdať ďalej.
Nielen v roku 2019 na konferencii TEDx ako rečník, kde ho počúvalo vyše 6000 ľudí a ďalšie tisíce vzhliadli jeho prednášku online, ale najmä knihou, ktorá za krátky čas musela ísť do dotlače.
Eddie sa narodil v Lipsku a ako chlapec veril, že vyrastá v najcivilizovanejšej a najrozvinutejšej krajine sveta. Hoci jeho rodina dodržiavala nejaké tie židovské sviatky, v prvom rade sa považoval Edie za Nemca. Druhá svetová vojna však priniesla udalosti, ktoré by nečakal ani v najhoršom sne. Najskôr ho otec zapísal pod cudzou identitou na štúdiá ďaleko od Lipska, aby ho ochránil pred nebezpečenstvom, ktoré viselo vo vzduchu. Takto odlúčený od rodiny prežil niekoľko rokov, pokým neskončil úspešne štúdiá. Špecializoval sa na výrobu zložitých nástrojov, ako napríklad chirurgické náčinie a bol v tom veľmi dobrý. Neraz to bolo práve vzdelanie, ktoré mu neskôr zachránilo život.

 

Jaku túžil opäť vidieť súrodencov a milovaných rodičov, ktorí mali výročia sobáša. Vydal sa vlakom na dlhú cestu domov, no dom našiel prázdny. Ľahol si na posteľ, kde zaspal. Drsné prebudenie, bitka a následná deportácia do koncentračného tábora v Buchenwalde, neskôr do Auschwitzu. To čo zažil, je len ťažké si predstaviť. Kniha je koncentrátom krutých zážitkov, ktoré prežívalo tisíce Židov. V tom všetkom zlom sa však vždy našla svetlá chvíľka, pre ktorú sa oplatilo žiť. Spolupatričnosť, priateľstvo, súdržnosť, obetavosť, statočnosť.
Ak si knihu prečítate, bez sĺz to asi nepôjde.
Možno budete volať hneď mame so slovami, ako ju ľúbite. Lebo aj na to Eddie nabáda čitateľa. Povedať to, kým je ešte čas. Lebo možno nebude už príležitosť.
Veľa pekných myšlienok, silný príbeh doplnený o fotografie z Eddieho archívu, kde vidíme aj jeho sestru Henni a priateľa Kurta, ktorí ako jediní z celej rodiny a priateľov holokaust prežili.

Eddie napokon našiel svoje šťastie, čoskoro po skončení vojny sa oženil a emigroval so synom a manželkou do Austrálie. Tam sa im narodil druhý syn. Po čase odhalil dlho skrývané zákutia svojho srdca a rozpovedal svoj príbeh svetu. Aby sa už nikdy nič podobné v budúcnosti nestalo! Rozhodol sa, že bude najšťastnejším človekom na svete, bude sa usmievať a nebude nenávidieť Máme sa čo učiť.

 

Andrea Ágg