Narodený v modrú stredu

 

Vraj konkrétna kniha vám príde do života vtedy, keď ju práve budete potrebovať. A tak to presne bolo s knihou Narodený v modrú stredu.

Túto knihu som si vymenila na nejakom knižnom swape s dievčinou, ktorú veľmi nebavila za knihu, ktorá napriek skvelým recenziám zasa nebavila mňa. A tak sme boli obe spokojné, že máme knihu, ktorá nás snáď bude baviť. Ja som bola o tom presvedčená. Práve som totiž začala doučovať angličtinu dieťa s podobnými diagnózami, aké mal autor knihy a očakávala som od nej, že vďaka knihe omnoho viac pochopím zmýšľanie a často prekvapivé a neočakávané správanie môjho študenta.

Príbeh napísal britský autor Daniel Tammet (1979), ktorý sa narodil ako autistický savant s mimoriadnym nadaním pre matematiku a jazyky. Vo svojej biografii píše, aké to bolo vyrastať v rodine ako prvé z deviatich detí, keď nie je v hlave všetko tak, ako má byť. Epilepsia, aspergerov syndróm a synestézia ovplyvnili jeho detstvo a celý ďalší život. Objavil v sebe výnimočné nadanie na čísla a ich vnímanie. Kým my vidíme obyčajnú číslicu, Daniel vidí vo farebnom prevedení niekedy bodku, súbor čiarok, či vlniek… A tak, na názorných ukážkach – kresbách, má čitateľ možnosť zahĺbiť sa do vnímania vecí očami autistu, a tým aj omnoho lepšie pochopiť jeho správanie či náhle zmeny nálad, búchanie si hlavy o stenu, či počítanie prachových čiastočiek vo vzduchu, hoc aj celý deň z podlahy izby.

Autor sa stretol aj s Kimom Peekom, ktorý sa stal inšpiráciou pre hlavnú postavu v známom filme Rain Man, ktorého zahral Dustin Hoffman.  Tento skutočný si pamätá všetko, čo kedy čítal a číta naozaj neuveriteľne rýchlo, akoby strany len obracal. Polichotil Danielovi, že raz bude taký dobrý, ako je on.
O Tammetovi bol nakrútený dokumentárny film Brainman, v rámci ktorého s ním robil štáb rôzne matematické úlohy a testy, ktoré zvládal bez chyby. Taktiež mu dali naučiť sa za 7 dní Isladčinu. Na konci projektu vystúpil v miestnej televízii a rozprával s moderátormi v tomto jazyku o bežných veciach a svojich schopnostiach. Ovláda 11 jazykov.

Aké sú limity našej mysle, čo ju ovplyvňuje a prečo sú takýto fenoméni medzi nami?
Kniha Narodený v modrú stredu rozpráva príbeh jedného z nich, ktorý napriek nepochopiteľným fenomenálnym schopnostiam ostal stále obyčajným človekom.

Andrea Ágg