Sympatickú útlu knižku názvom trochu pripomínajúcu Hemingwayovu klasiku som zhltla z večera do rána. Prvé dve kapitoly som s ňou mierne bojovala, no postupne si ma získala a vtiahla ma do jednoduchého, praobyčajného príbehu starého kníhkupca Carla.

Denne doručuje knihy ich budúcim majiteľom a žije práve pre tieto stretnutia so zákazníkmi. Jeho stereotypný život naruší deväťročné dievčatko Saša, ktoré sa k nemu spontánne pripojí. Toto bezprostredné stvorenie vníma a aktívne zasahuje do rôznorodých osudov zákazníkov, ale aj do života samotného Carla, ktorý prišiel o milovanú prácu a jeho zmysel života bol zrazu fuč.

Hoci je kniha prezentovaná ako dielko najmä pre milovníkov literatúry, ktorí v nej nájdu mnoho odkazov na ďalšie hodnotné diela, v tomto mi prišla zhoda s knihou Kníhkupectvo na bylinkovom námestí. Popravde – tá mi je ale dodnes milšou. Jedno ale srší z oboch a to, že knihy dokážu ľudí spájať, potešiť, nadchnúť, povzbudiť a majú obrovskú moc.

Pri knihe si možno čitateľ položí otázku, ako bude vyzerať jeho staroba, či bude osožný, alebo sa stane neviditeľným pre spoločnosť, či dokonca bude pre ňu záťažou.

Kniha sa končí dobre a v istých momentoch čitateľa rozosmeje, pohladí na duši i dojme. V poličke mojich najobľúbenejších sa zrejme dlho nezohreje, ale som rada, že si ma našla.

Autor Carsten Sebastian Henn (1973) sa narodil v Kolíne nad Rýnom a jeho autorský záber je naozaj široký – píše poéziu, drámu, krimi aj ľúbostné romány. Venuje sa vinárstvu a kulinárstvu, hodnotí úroveň reštaurácii – ach, dream job! Tak niekedy nabudúce – skúsim okoštovať z jeho poézie.

Andrea Ágg