R E C E N Z I E

Nati
Ďakujem
Ďakujem autorke za vytvorenie tohto diela. Vie úžasne písať a jej texty si môžem čítať stále dookola. Kniha je krásne – jemne spracovaná, a teda dokonale ladí s obsahom.
Teším sa na ďalšie autorkine diela a viem, že už teraz má svoju čitateľskú základňu, ktorá sa bude rozširovať. Z celého srdca jej to prajem. Veď naozaj, prečítajte si túto knihu a tiež budete vedieť a cítiť, čo ja

Adela
Príjemný dotyk
Andrea pekne ukladá slová. Sú trefné, výstižné a dokonale nacítené. Je to ako stretnúť samého seba, lebo pocity, ktoré opisuje vo veršoch, v nejakej podobe mal asi už každý. Najviac ma dojala báseň Všednosť. Ilustrácie krásne dopĺňajú text.

Daniela
O ceste „domov“
Svojim obalom zaujme na prvý pohľad. Veď koho by neupútala čistota a noblesa? Názov zbierky predstavuje uvedomenie si vlastnej malosti a nedokonalosti, povzbudzuje skloniť hlavu v pokore. Jej jednoduchým rýmom porozumie každý čitateľ, netreba sa dlho zamýšľať -hneď dokážu dať človeku význam. A predsa núti zamyslieť sa nad hĺbkou slov. Zdravým humorom sa prihovára čitateľovi, aby nazrel do svojej duše, na svoje bytie. Zbierka básní hovorí do môjho života. Ďakujem za pravdu, ktorá dýcha z napísaných slov autorky. Dokázala vytvoriť prameň povzbudení, keď sa cítim slabá. Aj teraz sa stáva, že som zmätená, snažím sa pochopiť svoju identitu aj iné veci. Keď čítam básne, všetko zapadá do seba – nebáť sa a nestrachovať, dokázať sa pokloniť pred Bohom. Pravda o večnosti, “cesta domov”.

Eva Šimončičová
Čítanie na jeden dych
Krááásna básnická zbierka.
Básne som zhltla, ani neviem ako a bola som na konci knižky. Nedá sa mi ani povedať, ktorá je naj, lebo v každej básni je niečo pútavé. Som rada, že pani Andrejka knižku napísala, najmä dnes, keď básne nie sú „až tak v móde“.

Mišel
Poézia pre každého
„Slovami jednoduché, no obsahovo hlboké verše modernej poetky. Priehľadné, nežné i úprimné nazeranie na život a jeho stále témy ako Boh, láska, choroba, strata blízkej osoby.“

Katarína
Sláky duše
Knižka, ktorá rozozvučí struny duše, aj tie, o ktorých sme netušili.
Vhodná ako krásny darček, aj na zamyslenie.

Kristína
Inšpiratívna básnická zbierka
Veľmi pekné, poetické dielo inšpirované rôznymi životnými skúsenosťami a skúškami. Okrem toho, zbierka je obohatená o poučnú báseň zameranú na koronavírus, ktorý aktuálne zúri vo svete.

Ivana
Táto kniha je poklad
Nie je totiž iba krásna na prvý pohľad, ale je aj do najmenšieho detailu prepracovaná tak, že obsahuje všetko, čo má podľa mňa dokonalá kniha mať.
Má nádhernú úpravu, prekrásne ilustrácie a jej noblesnosť perfektne dotvárajú noty, ktoré ju zdobia nielen v úvode ale aj v jej závere. Sú to noty zhudobnenej básne MUSELO TO PRÍSŤ, ktorá obletela v začiatkoch pandémie koronavírusu nielen celé Slovensko, ale bola dokonca preložená aj do jedenástich ďalších jazykov… A navyše, ju ešte k tomu na sociálnej sieti zdieľal aj pán premiér.
Pri čítaní tohto diela ma veľmi očaril Aďkin jednoduchý, jasný a pritom stručný štýl písania, pretože v niekoľkých pár slovách dokáže vyjadriť neskutočne veľa a každá jedna jej báseň má obrovskú výpovednú hodnotu.
Občas sa zvyknem dopočuť, že sa ľuďom poézia číta ťažko, alebo sa pristihnú pri tom, že nerozumejú tomu, o čom v nej čítajú, no toto ani náhodou nie je Andrejkin prípad. V jej básňach uvidíte posolstvo okamžite. Vo veľmi ľahko čitateľných veršoch píše o šťastí, pominuteľnosti života, radosti z každého dňa, odpúšťaní, o tom že občas musíme prežívať aj zlé časy, a tiež o tom že možno to, po čom práve túžime, ani tak veľmi nemusí byť pre nás to pravé orechové.
Všetky tieto témy sú môjmu srdcu nesmierne blízke a Andrejka touto knihou odovzdáva ďalej nádherné posolstvo o čom je vlastne skutočný život a ako si ho dokázať užiť v každej minúte.
Naozaj sa veľmi teším, že stále spoznávam viac a viac ľudí, ktorí spoločnými silami šírime lásku a posielame do sveta svetlo.
Andrejka klobúk dolu pred Tvojím nádherným dielom a aj pred Tvojou láskavou osobnosťou, ktorá práve „ vďaka“ náročným životným situáciám pochopila podstatu života.

Zuzana
Básne, ku ktorým sa budete musieť vrátiť každý deň
Sú úprimné, autentické a zo života – preto sú blízke človeku. Voňajú človečinou, no majú zároveň schopnosť katapultovať vás do iného sveta. Jazyk, ktorým autorka píše, je sofistikovaný, no pritom nesmierne ľudský. Myšlienky občas zabolia, no nie tým drásavým spôsobom, aby ste z nich dostali ťažké, depresívne stavy. Humor je tá ingrediencia, ktorou aj vážne témy dokáže správne okoreniť clivotu a bôľ. Prichádza s ním presne v momente zlomu, keď už máte slzy na krajíčku. Autorka Andrea Ágg odhaľuje v básňach svoj osobný svet a zároveň akoby odhaľovala aj kus z nás. Každého z nás, pretože témy, ktoré v básnickej zbierke prináša, tvoria ucelený mikrokozmos a v ňom žijeme všetci: láska, smrť, večnosť, Boh… Ponorte sa do týchto básní, prečítajte ich na jeden dych, prežívajte každú jednu emóciu a potom sa k nim opäť vráťte, pretože jednoducho budete musieť. Inak to nejde. Sú autori, ktorí vo vás žiadnu stopu nezanechajú a netúžite ich dielo precítiť ešte raz. Andrea Ágg k takým rozhodne nepatrí… Pretože má ten dar vliať do vás život, aj keď už máte pocit, že vo vás prestali pulzovať akékoľvek zvyšky sily, že ste sa zrazu ocitli na kolenách, že vám chýba vnútorná chuť žiť. Zbierka básní MUSELO TO PRÍSŤ vám tú chuť a energiu prinesie ako na striebornom podnose. A bez akéhokoľvek pozlátka.

Monika
Pozastavenie sa v dnešnej dobe plnej chaosu
Knižku som prečítala jedným dychom v autobuse cestou z práce. Jej autorku poznám celý život. V každej básni cítim kus z nej. Knižka je písaná jednoducho, s ľahkosťou a humorom jej vlastným, aj napriek tomu, že v nej odkrýva aj obdobie v živote, kedy jej bolo ťažko. Mám rada, jej básne, mám ťa rada sestrička!

Ivana
Spokojnosť
Táto básnická zbierka sa mi nesmierne páčila! Básne sú písané veľmi zrozumiteľne, priamo a dá sa s nimi stotožniť. Kniha sa skladá z troch častí: konečnosť, zmena a večnosť. Napriek tomu, že téma knihy je z 1/3 smrť, básne sú humorné – určite nečakajte žiadnu depresiu . Vrelo odporúčam čitateľom, ktorí si radi odpočinú pri dúšku dennej poézii.

Tomi Thor
Na zamyslenie o nás, živote a pominuteľnosti
Krásna zbierka o nás, živote a pominuteľnosti. Odporúčam každému. Neprečítal som ju na jeden šup, ale každý deň jednu báseň a veľmi do si to vychutnal.

Martina
Krásne a s citom
Autorka pomenúva veci jemne, s citom, ale veľmi presne. Pozitívna kniha do dnešných dní plných pozitivizmu, keď je slovo pozitívny nálepka testovania.

Katarina Jurenková
Balzam na dušu Andrejka, pokoj a pokora… Obrovské ďakujeme. Slová do básní vložené, do sŕdc a duší…

Katarína
Táto kniha vás pohladí
Aj pre tých, ktorí nečítate poéziu alebo ju pokladáte za literárny žáner pre náročných, Andrea Ágg svojou zbierkou presvedčila, že poézia má svoje miesto v našich životoch. Je totiž prístupná každému témami básni, ale aj ich štýlom. Čo by sa na prvý pohľad mohlo zdať ako hravé rýmovačky, vás zastaví a prijme k zamysleniu. Autorka otvára témy, ktoré vôbec nie sú hravé ani ľahké, ale dokáže ich pretaviť do slov s nadhľadom a ľahkosťou, ktorá vás pohladí a hádam aj poučí (v dobrom slova zmysle). Titulná báseň doslova otriasla internetom, čo je len dôkazom, že verše autorky majú vzácnu schopnosť osloviť každého.
Je skvelé, že zbierku môžete len tak otvoriť kedykoľvek a prečítať si iba jednu z básní a zaručene vás nesklame. Naopak, osobne si myslím, že ani neuveríte ako trefne poukáže na spoločenský alebo ľudský problém. Inšpiruje vás a nenútene vyzve k láskavosti.

Michaela Burrell
Balzam na dušu
Táto zbierka básni o živote je priam balzam na dušu. Pôvodne som čítala autorkine básne online, ale držať knižku v ruke pred spaním a v kľude si ju listovať, vdychovať vôňu papiera a cítiť, ako ma šteklí na prstoch moje spojenie s týmito krásnymi básňami ešte viac prehĺbilo. Zbierka Muselo to prísť je skvostom novodobej literatúry o každodenných vnemoch z bežného života a mala by patriť na poličku každého, kto rád reflektuje na život, ale zároveň sa neberie príliš vážne.

Janka
Ďakujem, Andrejka
Je mi cťou, že Andrejku Ágg môžem považovať za svoju priateľku. Citlivá, múdra a krásna žena (navonok i svojim vnútrom). Manželka, matka dvoch dcér, priateľka a výnimočná poetka. Jej poéziu by som charakterizovala ako 3v1. Srdce + duša + rozum.
Verše plné životnej múdrosti sú podané láskyplným spôsobom tak, že pohladia dušu aj srdce.
Andrejka ma poprosila o spätnú väzbu na jej básne ešte pred zadaním do tlače.
Bola som si istá, že zbierka „Muselo to prísť“ bude úžasná, rovnako ako jej autorka.
Realita však prekonala všetky moje očakávania. Dostala som ju ako darček priamo od Andrejky aj s osobným venovaním. Som dojatá. ĎAKUJEM.
Teším sa z nej ako malé dieťa zo svojej obľúbenej hračky.
Vnímam ju všetkými svojimi zmyslami.
Krásne vonia a je to hotová pastva pre oči aj pre dušu.
Už na prvý pohľad pôsobí ako nadštandardné umelecké dielo.
Ako chrám žiariaci svojou čistotou.
Kombinácia bielej a zlatej farby naznačuje, že ide o niečo výnimočné.
Decentné ilustrácie vystihujú charakter jednotlivých básní.
Aj v tomto prípade platí, že menej je viac.
Čisté línie a nadýchaný text vo mne umocňujú tento dojem.
Záložky sú vizuálne zladené s knihou. Každá prezentuje hlbokú myšlienku.
Bonusom sú noty na zhudobnenú báseň „Muselo to prísť“, ktorá zanechala hlbokú stopu v mojom vnútri.
KONEČNOSŤ
ZMENA
VEČNOSŤ
To sú názvy troch častí. Každá z nich vysvetľuje tieto abstraktné pojmy jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom. Čítala som si ich opakovane, niekoľko krát za sebou.
Stále znova a znova. Vždy som v nich objavila nový rozmer. Filozofia vo veršoch.
Začítajte sa aj vy do tejto krásnej poézie, plnej zmysluplných úvah a citu.

Zuzana Š.
Otáznik
Som veľmi rada, že ja táto knižka súčasťou našej knižnice. Veľmi sa mi páči jej obsah, obálka, ilustrácie… Je nádherná. Keď cítim, že knižku napísal dobrý človek, čistá duša, tak mám otázku. Koho stretol tento človek vo svojom živote?

 

Michaela Zamari
Krásna a originálna zbierka
Už dlho som nečítala poéziu, no vďaka Andrejke viem, prečo som jej podľahla na strednej. Je to tá najčarovnejšia cesta, ako niekedy nepovedať nič a pritom povedať všetko. Stačí pár správne a citlivo zvolených slov, nádych múdrosti a otvorená duša, a vznikne z toho niečo nádherné. Túto knižku zhltnete na posedenie a poviem vám, že len jedna básnička sa mi zdala pekná. Ostatné boli úžasné, hĺbavé, nemilosrdne pravdivé a trefné.
Báseň, podľa ktorej je nazvaná aj táto zbierka – MUSELO TO PRÍSŤ – obletela počas korona pandémie (nielen) Slovensko. A bola zhudobnená a preložená do 11 jazykov. To som zistila až dodatočne, preto…
Musím vám prezradiť, že trochu som sa obávala, či mi básnická zbierka sadne, no bolo to zbytočné, lebo toto je zosobnenie zaužívaného výrazu – pohladenie pre dušu. Autorka čitateľovi namiešala naozaj pestrú a miestami horkosladkú chuť, ktorá je zložená z ingrediencií ako štipľavá pravda, úprimné a láskavé slovo, drzá irónia či korenistý humor. Poviete si, čo tá toľko omieľa o niekoľkých básničkách? Ale prečítajte si ich a pochopíte, že týchto pár básní vás naplní množstvom pocitov a výrazov. Autorkina zrelá taktika slov a oku lahodiace rýmy si ma získali väčšmi, než som čakala a o to viac som Andrejke vďačná, že mi pripomenula, aká vie byť poézia vznešená. Ďakujem Ti za výbornú ochutnávku a budem sa tešiť aj na Tvoje ďalšie zbierky. Len prosím, nikdy s tvorením neprestaň, v „najhoršom“ prípade ho vsuň do nejakého príbehu, aby sa dostal do pozornosti viacerých divákov. Lebo si to zaslúžiš aj Ty, aj oni.

Zuzana
Verše pre pohladenie duše
Nevšedná knižka, s krásnym dizajnom. Básne sú písané s láskou a citom. Autorka v nich fantasticky zachytila pestrofarebný život vôkol nás. Pri ich čítaní sa človek zamyslí a zahľadí až do hĺbky duše.

Eva Čapková
Kniha, ktorá ponúka dary našim dušiam.
Pri čítaní básní sa tak zamýšľam nad životom ako nikdy predtým!!!!!
Každá veta mi TAK VEĽA NAPOVIE ! …. a posunie ma zamyslieť sa, ako sa veci majú!!!! V našom živote i po ňom…
Môj strach pred smrťou sa začína meniť, za čo som autorke veľmi vďačná!!!
A život? Každý riadok ma učí, keď ho čítam dvakrát, učí ma dvojnásobne,…. čím častejšie ho čítam, tým viac mi dáva pochopiť zmysel sekúnd, minút, hodín počas dní v každom roku nášho života!
Večnosť začínam vnímať ako súčasť môjho bytia. Predtým som sa nad večnosťou ani nechcela zamyslieť!!! A teraz, otvorím knihu a párkrát si čítam… Čokoľvek z večnosti. A bojím sa menej….
Klára a Juraj, ktorým je kniha venovaná sa, verím, len usmievajú a blahoželajú autorke zo svojho večného života, no hlavne jej ďakujú! Tisíckrát!!!…Aj viac….
Je to krásna kniha aj obsahom, aj obalom. Notový zápis piesne ako nikde predtým….. Jedna nádhera!!!
Ďakujem. Eva

Hajdi
Ľahko čitateľná pre mladých i zrelých, básne vychádzajúce z každodenného života. Pri čítaní sa konečne zastavíme a porozmýšľame nad tým, kým sme a aký chceme, aby bol náš život.

Klaudia Pullmannová
Poznám Andreu už od detstva i keď nie sme v priamom kontakte, spomienky sú stále v nás. Keď mi dnes prišla kniha a vytiahla som ju s tej obálky pred očami mi prebehlo ako si vždy stále voľačo básnila písala proste to bolo nad hviezdy jasné že to inak ani nemôže dopadnúť Nie je nad to ísť za svojim snom a som nesmierne rada že to inak ani nie je.

Lenka Mikysková
Najkrajšia zbierka básní
Túto zbierku som doslova zhltla na jeden dúšok. Ďakujem za krásnu knihu, ktorá má veľmi potešila. Stotožňujem sa z mnohými slovami a veršami.